Aberdeen High awards & scholarships


Karmen Ayres: Anchor Bank Freshman Scholarship, Bowers Award for Public Speaking, Distinguished Scholar, Honors Graduate, USMC Semper Fidelis Award for Musical Excellence, WAVA Phyllis Lawson Scholarship, World Class Scholar Award, Bobcat Music Booster Scholarship.

Jairek Barre: Al Eklund Memorial Scholarship, Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, World Class Scholar Award, Grays Harbor College Associate Degree.

Ryanne Blumberg: World Class Scholar Award.

Spencer Brooks: Honors Graduate, Pacific Lutheran University Academic Achievement Scholarship, Pinckney Trust Scholarship, Tom Gillies Memorial Scholarship, World Class Scholar Award.

Joshua Burnett: Bobcat Booster Club Scholarship, Honors Graduate, USMC Semper Fidelis Award for Musical Excellence.

Micah Carcellar: FC Kelsey Foundation Scholarship, Rotary Club Student of the Month Blue Scholarship, World Class Scholar Award, R.R. Balkema Service Award, Grays Harbor College Associate Degree.

Kristen Carson: Abel-Weatherwax Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Honors Graduate, Kurt Cobain Visual Arts Scholarship, World Class Scholar Award.

Caitlin Cheney: Honors Graduate, Rotary Club Student of the Month Gold Scholarship.

Valerie Cortes: World Class Scholar Award.

Maggie Cournoyer: Bobcat Booster Club Scholarship, Dr. James and Laura Baker Memorial Scholarship, Honors Graduate, Lempi Koli Lillegaard Scholarship, Central Park Fire Fighters Association Scholarship.

Allison Criswell: AHS Staff Scholarship, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Associated Grandmother Club of Washington Scholarship, Honors Graduate.

Sara Crowell: Aberdeen Lions Club President’s Scholarship, Charlie & Gregory Randolph Memorial Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Honors Graduate, Kurt Cobain Visual Arts Scholarship, Top Scholar, Univeristy of Oregon Dean’s Scholarship, World Class Scholar Award, Bobcat Music Booster Scholarship.

Ashley Dickerson: Abel-Weatherwax Scholarship, Bank of the Pacific Scholarship, Bobcat Booster Club Scholarship, Stafford Creek HERO Foundation Scholarship.

Timothy Ebling: Edwin T. VanSyckle Scholarship, Honors Graduate.

Angela Edwards: Grays Harbor Association of Realtors, Grays Harbor Mounted Posse Scholarship, Honors Graduate.

Moriah Emard: FC Kelsey Foundation Scholarship, Grays Harbor College General Scholarship, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Honors Graduate, Ocean Spray Cranberries Inc Hal Thorkilsen Scholarship, Jeremy & Briana Faxon Award.

Holly Entus: Distinguished Scholar, Dr. John D. “Jack” Erhart Memorial Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Honors Graduate, Washington Contract Logger Scholarship, Ken Waite Memorial Scholarship, World Class Scholar Award.

Amber Fisher: Aberdeen Alumni Scholarship, Distinguished Scholar, FC Kelsey Foundation Scholarship, Honors Graduate, Tyyne Parpala Memorial Scholarship Chap. PEO Sisterhood, WA Independent Telecommunications Scholarship, Associated Grandmother Club of Washington Scholarship, Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship, World Class Scholar Award.

Lucero Garcia: Honors Graduate, Rotary Club GHC Full Tuition Scholarship.

Hailey Gibson: AHS Staff Scholarship, Bowers Award for Leadership & Athletics, Honors Graduate, Top Scholar, US Army Reserves Scholar/Athlete Award, Weatherwax Prize, World Class Scholar Award, Bobcat Music Booster Scholarship.

Shannon Glenn: Bruce Vreeland Memorial Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship, Honors Graduate, World Class Scholar Award.

Alexandrea Gourlie: FC Kelsey Foundation Scholarship, Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship, Associated Grandmother Club of Washington Scholarship, World Class Scholar Award.

Megan Gourlie: Distinguished Scholar, Dr. James and Laura Baker Memorial Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Grays Harbor HCE Scholarship, Honors Graduate, Lempi Koli Lillegaard Scholarship, Washington Contract Logger Scholarship, Associated Grandmother Club of Washington Scholarship, World Class Scholar Award.

Kyli Hagara: Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship.

Brittany Hall: Bill Doyle Memorial Scholarship, Dr. Eddie & Barbara Smith Scholarship, Grays Harbor College General Scholarship, Associated Grandmother Club of Washington Scholarship, Grays Harbor Community Foundation Scholarship.

Emily Hanson: Dick Dixon Memorial Scholarship, Honors Graduate, Robert L. & Betty S. Charette Memorial Scholarship, UFKB&S Aberdeen Finnish #9 Scholarship, World Class Scholar Award.

Jillian Hardy: FC Kelsey Foundation Scholarship, Spokane Community College Soccer Scholarship, Associated Grandmother Club of Washington Scholarship, World Class Scholar Award.

Karly Jo Harris: Aberdeen Lions Club James Mason Scholarship, City of Aberdeen Academic Scholarship, Congregational Scholarship, Distinguished Scholar, FC Kelsey Foundation Scholarship, Honors Graduate, Lempi Koli Lillegaard Scholarship, Lyle Lancaster Memorial Scholarship,World Class Scholar Award, Bette Worth Youth Soccer Scholarships, Logger’s Playday/HDA Dave Rabey Memorial Scholarship.

Kurtis Harris: Aberdeen Lions Club Russell Ellison Scholarship, City of Aberdeen Academic Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Nels Sundstrom Memorial Scholarship, World Class Scholar Award.

Tyler Harvey: Class of 1976 Scholarship.

Cyntia Hudson: Honors Graduate, World Class Scholar Award.

Elena Iraheta: Built Ford Tough FFA Scholarship, World Class Scholar Award.

Azia Jenkins: Helen M. Nelson Memorial Scholarship.

Robert Kenagy: AJ West Elementary PTO Scholarship, Dennis Company Family Scholarship, Stafford Creek HERO Foundation Scholarship.

Jazmyne Kozak: Honors Graduate, Kurt Cobain Visual Arts Scholarship.

Joshua Krebs: Honors Graduate, Kurt Cobain Visual Arts Scholarship.

Evan Kuhn: E.K. & Lillian Bishop Foundation Scholarship, George H. Hitchings Memorial Scholarship, Grays Harbor College General Scholarship, Honors Graduate, Pacific Lutheran University Provost Merit Award, Pollock Family Award, Top Scholar, USMC Scholastic Excellence Award, World Class Scholar Award.

Bogdan Kuznetsov: FC Kelsey Foundation Scholarship, Honors Graduate, World Class Scholar Award.

Zachary Larsen: Bobcat Booster Club Scholarship, Saint Martin’s University Men’s Baseball Scholarship, Saint Martin’s University President’s Scholarship, Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship, Grays Harbor College Associate Degree, Ken Waite Memorial Scholarship.

Hunter Larson: Dr. Scott A. Weatherwax Academic Athlete of the Year, FC Kelsey Foundation Scholarship, Gonzaga University Dean’s Scholarship, Gonzaga University Grant, Honors Graduate, Top Scholar, USMC Distinguished Athlete Award, Wayne “Goose” Fleury Memorial Scholarship, WIAA LEAP Scholarship, Grays Harbor College Associate Degree.

Zachary Leitz: Honors Graduate.

James Louthan: World Class Scholar Award.

Jocelyn Louthan: Bobcat Booster Club Scholarship, Honors Graduate, World Class Scholar Award.

Joshua Lyles: BYU Award of Excellence.

Nicole Major: Stevens Elementary PTO Scholarship.

Samantha May: Honors Graduate, Liz Prebel Memorial Scholarship, Top Scholar, World Class Scholar Award, Bobcat Music Booster Scholarship, Grays Harbor College Associate Degree.

Hailey McDowell: Honors Graduate, Top Scholar.

Jacob Medly: FC Kelsey Foundation Scholarship, Guy Bingham Award, Honors Graduate, William and Bess Osheroff Memorial Scholarhsip, World Class Scholar Award, Bette Worth Youth Soccer Scholarships, Careers That Work Scholarship, Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship, Associated Grandmother Club of Washington Scholarship.

Denisse Morelia: Honors Graduate, Mark P. Bryan Memorial Scholarship, World Class Scholar Award.

Makaela Morton: Distinguished Scholar, Grays Harbor College General Scholarship, Honors Graduate, Pennie Coffey Memorial Scholarship for Women.

Hayley Nyman: Distinguished Scholar, Dr. James and Laura Baker Memorial Scholarship, Honors Graduate, Kenny Nichols Memorial Scholarship, Bobcat Music Booster Scholarship.

Kaleya Onasch: Public School Employees Scholarship.

J’arlene Osborn: Pupil Services Scholarship.

Andrea Parks: Honors Graduate, World Class Scholar Award.

Rikki Paul: FC Kelsey Foundation Scholarship.

Emily Penttila: FC Kelsey Foundation Scholarship, Honors Graduate, Pacific University Music Talent Award, Pacific University Pacesetter Scholarship, Pacific University Presidential Scholarship, Top Scholar, Weatherwax Prize, World Class Scholar Award, Jeremy & Briana Faxon Award.

Saroeun Phin: Bobcat Booster Club Scholarship.

Paige Pierog: Grays Harbor College General Scholarship, Honors Graduate, Lyle Lancaster Memorial Scholarship, TESC Regional High School Counselor Award, TESC Scholastic Achievement Award, World Class Scholar Award.

Jessica Pratt: Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship.

Kristen Randich: FC Kelsey Foundation Scholarship, World Class Scholar Award.

Brandon Reeson: World Class Scholar Award.

Derek Schlaht: Bobcat Booster Club Scholarship, Distinguished Scholar, DK Korea Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship, Associated Grandmother Club of Washington Scholarship, Honors Graduate, US Army Reserves Scholar/Athlete Award, World Class Scholar Award.

Britney Schreck: FC Kelsey Foundation Scholarship, Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship, Associated Grandmother Club of Washington Scholarship, World Class Scholar Award.

Ku’ulei Siolo: Honors Graduate, Top Scholar, World Class Scholar Award.

Rachel Smith: Green Crow Corporation Scholarship, Honors Graduate, Top Scholar.

Tannija Smith: Beta Sigma Phi Scholarship.

Marissa Sodders: Ann & Lou Goldberg Scholarship Award, Distinguished Scholar, Earl W. & Ida G. Isaacson Memorial Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Honors Graduate, Lyle Lancaster Memorial Scholarship, World Class Scholar Award, Bette Worth Youth Soccer Scholarships, Central Park Fire Fighters Association Scholarship.

Nicholas Spencer: Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Renaissance Turn it Around Scholarship.

Kevin Stewart: Aberdeen Lions Sonny Sargent Service Award, AJ West Elementary PTO Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Honors Graduate, World Class Scholar Award.

Tyson Stipic: FC Kelsey Foundation Scholarship, Honors Graduate, Portland State University Athletic Scholarship - Track & Field, Portland State University Out of State Opportunity Scholarship, Westport Shipyard National Scholarship, Westport Shipyard National Scholarship, World Class Scholar Award.

Page Stratton: Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship.

Tiana Taylor: Abel-Weatherwax Scholarship, Aberdeen Assn. of School Admin. Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Grays Harbor Association of Realtors, Honors Graduate, Cosmopolis Dollars for Scholars Foundation Scholarship, Public School Employees Scholarship, Top Scholar, Western Washington University President’s Scholarship, World Class Scholar Award.

Whitney Tipton: Distinguished Scholar, Honors Graduate.

Hannah Tometich: Central Park Elementary Aaron Fairbairn Memorial Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, USMC Distinguished Athlete Award, World Class Scholar Award.

Maria Vega: Dr. Donald and Edna Wheaton Family Memorial Scholarship, Goeres Scholarship, Grays Harbor Mounted Posse Scholarship, Honors Graduate, Jobs for America’s Graduates Kenneth M Smith Scholarship, World Class Scholar Award.

Paige Wallin: Central Park Elementary Aaron Fairbairn Memorial Scholarship, FC Kelsey Foundation Scholarship, Honors Graduate, Top Scholar, USMC Scholastic Excellence Award, Weatherwax Prize, Westport Shipyard National Scholarship, World Class Scholar Award.

James Walsh: Honors Graduate.

Tyler Weber: World Class Scholar Award.

Miriam Wheeler: Honors Graduate.

Amanda Wilppone: World Class Scholar Award.

Tristan Wilson: Cosmopolis Fire Department Scholarship.

Michael Wolfenberger: Honors Graduate.

Olivia Woods: Honors Graduate, Lyle Lancaster Memorial Scholarship, Ted Lea Scholarship, Townsend Education Fund Scholarship, Aberdeen Education Association Scholarship, World Class Scholar Award.

Devynn Wright: Careers That Work Scholarship, Dave McKenna & Tom Wood Memorial Scholarship, Honors Graduate.