Aberdeen’s Hurd wins boys 3200 meters at meet


LACEY — Aberdeen freshman Kyle Hurd won the boys 3,200 meters at a three-school Evergreen 2A Conference meet Wednesday at South Sound Stadium.

River Ridge won the boys meet with 75 points, with Tumwater second with 60 and Aberdeen third with 42. Tumwater and River Ridge shared girls team honors with 79 points apiece. Aberdeen tallied 16.

Hurd, who was timed in 10:50.06, was the Bobcats’ only event winner. He was also second in the 1,600 meters.

Aberdeen’s Austin Floch placed second in the 400 meters and long jump, while McKenzie Brooks record second and third-place finishes in the hurdles.

The meet was contested in a heavy rain.

“The group of kids we have keep improving every day,” Bobcat coach Sherrie Green said. “We’re just a small team competing against these very large teams.”

The Bobcats will compete in a meet at Capital next Wednesday.

BOYS

River Ridge 75, Tumwater 60, Aberdeen 42

100 — 11.37 — Leiba (RR), Key (RR), Dickason (T). 200 — 24.48 — Key (RR), Quinn (A), Devine (A). 400 — 52.89 — Leiba (RR), Floch (A), Dellsite (T). 800 — 2:13.16 — Smith (T), Groat (T), Johnson (RR). 1,600 — 4:38.83 — Mengistu (T), Hurd (A), Valler (T). 3,200 — 10:50.06 — Hurd (A), Valler (T), Gilmour (T). 110 H — 16.81 — Chisholm (RR), Montesa (RR), Byron (RR). 300 H — 44.52 — Montesa (RR), Bowen (RR), Cheema (A). 4x100 R — 44:76 — River Ridge, Aberdeen. 4x400 R — 3:48.51 — Tumwater, Aberdeen, River Ridge.

Shot — 48-6 — Roberts (RR), Dickason (T), Zimmerman (T). Disc — 122-7 — Zimmerman (T), Metke (A), Laird (RR). Jav — 138-5 — Shedd-Kirkland (T), Weber (A), Rose (A). HJ — 6-0 — Chisholm (RR), Davis (T), Stevens (RR). PV — 12-0 — Montesa (RR), Calquhoun (T). LJ — 20-2 1/2 — Russell (T), Floch (A), Morton (RR). TJ — 42-8 1/2 — Sanders (RR), Chisholm (RR), Weber (A).

GIRLS

Tumater 79, River Ridge 79, Aberdeen 16

100 — 13.36 — Crews (T), Leiba (RR), Russell (T). 200 — 27.75 — Crews (T), Fine (T), Leiba (RR). 400 — 1:04.97 — Manning (RR), Hansen (T), Lampmon (RR). 800 — 2:23.71 — Knutzen (T), Ayers (RR), Ericks (T). 1,600 — 5:30.81 — Ericks (T), Bonner (T), Ayers (RR). 3,200 — 12:25.65 — Knutzen (T), Von Au (T). 100 H — 17.77 — Eshenbaugh (RR), Brooks (A), Floyd (RR). 300 H — 50.37 — Eshenbaugh (RR), Gray (RR), Brooks (A). 4x100 R — 52.66 — Tumwater, River Ridge, Tumwater. 4x200 R — 1:55.31 — River Ridge. 4x400 R — 4:31.10 — River Ridge.

Shot — 31-9 1/2 — Johnston (RR), Clark (RR), West (A). Disc — 101-1 — Johnston (RR), Workman (T), Paris (A). Jav — 97-5 — Clark (RR), Blackburn (A), Phillips (A). HJ — 4-8 — Sitani (RR), Coleman (RR), Floyd (RR). PV — 8-0 — Jones (T), Chartrey (T), Bernethy (RR). LJ — 15-7 1/2 — Furth (T), Fine (T), Stanford (RR). TJ — 31-6 1/2 — Furth (T), Jones (T).

 

Rules for posting comments